WIMAX

(WORLDWIDE INTEROPERABILITY FOR MICROWAVE ACCESS)

WIMAX, IEEE 802.16 standartları ile tanımlanan, yüksek hızda veri taşıma kapasitesine sahip bir uzak mesafe kablosuz iletişim teknolojisidir. Bu teknoloji ile teorik olarak 50 km mesafeye 70 Mbps hızında veri iletmek mümkündür.

IEEE’nin 802.16 kablosuz iletişim standardı WIMAX, Wi-Fi olarak da adlandırılan 802.11 grubu standardına göre çok daha hızlı ve çok daha geniş alana hizmet veriyor. Özellikle kablo ve DSL hizmetinin ulaşmadığı alanlara geniş bant Internet’i ulaştırması bekleniyor. Wi-Fi, kapalı alanlarda kullanılan hotspotlar ile 30-40 metrelik mesafede yaklaşık 10 Mbt/sn hızında bağlantı imkanı sağlarken, WIMAX 50 km’lik bir alanda 70 Mbt/sn hızında Internet bağlantısı imkanı sağlıyor. Wi-Fi teknolojisi ile sınırlı alanda kablosuz Internet ağı oluşturulduktan sonra, WIMAX teknolojisi ile kablosuz Internet geniş alanlara yayılacaktır.  WIMAX’ın, DSL ve kablo Internet’e önemli bir alternatif olacağı düşünülmektedir.

WIMAX, kablosuz Interneti taşınabilir bilgisayarların yanı sıra sabit bilgisayarlarda da kullanılabilir hale getiriyor. Çatıya ya da pencereye kurulacak uydu anteni benzeri büyük antenlerle kablosuz geniş bant Internet keyfini evlerimizdeki ya da ofislerimizdeki sabit bilgisayarlarımızda yaşayabileceğiz.

Makalenin devamı için Dr. Cebrail Taşkın ile irtibata geçiniz.