Türkiyenin Internet ve E-Eğitim Altyapısı

Türkiye’de Internet TÜBİTAK ve ODTÜ’nün birlikteliğiyle başlatılan çalışmalar neticesinde 23 Ekim 1992 tarihinde Türk Telekom’dan kiralanan 64 Kbps bir bağlantı ile gerçekleştirilmiştir. Türkiye’nin ilk Internet bağlantısı Hollanda’nın NIKNEF araştırma merkezi ile ODTÜ arasında sağlanmıştır. Sonrasında 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ-TÜBİTAK ortaklığı ile kurulan TR-NET ile genel kullanıma sunulmuştur.

1995 yılında TT tarafından Türkiye’nin ilk ticari amaçlı Internet altyapı şebekesi TUR-NET kurulmuştur. 2 Mbps hızında omurga sahip TURNET artana Internet talepleri sonucunda yetersiz kalarak,  ilerleyen yıllarda yerini  kurulan TTnet’e bırakmıştır.

Türk Telekom 1998 yılında uçtan uca ATM, FR, LL bağlantılar ile Dial-up, ADSL ve Doğrudan Internet hizmetini verdiği komplike bir şebeke olan TTnet Şebekesini kurarak; kurumlara, ISP’lere, İçerik Sağlayıcılara yüksek hızlı Internet hizmetini vermeye başlamıştır. Ülke çapında kurulan 140 POP noktası ile ülkenin her yerinden (köy, ilçe, şehir, kent)   erişilebilen bir Internet altyapısı oluşturulmuştur.

Makalenin devamı için Dr. Cebrail Taşkın ile irtibata geçiniz.