TCP/IP (İletim Kontrol Protokolü / Internet Protokolü)

TCP/IP, her türlü bilgisayarın birbiriyle karşılıklı haberleşebilmesi için en yaygın kullanılan protokol kümesidir. Özellikle internet ortamında TCP/IP protokol kümesinin kullanılması nedeniyle TCP/IP kullanımı yaygınlaşmıştır.

Internet bir geniş alan ağıdır. Üzerinde binlerce hatta on binlerce yerel alan ağı, milyonlarca bilgisayar vardır. Bilgisayarlar üzerinde çalışan işletim sistemleri çok çeşitlidir. Genel olarak Linux, Unix, Microsoft Windows ailesi, NetWare işletim sistemleri kullanılsa da daha farklı işletim sistemleri de kullanılmaktadır. Bütün bu işletim sistemleri bu kadar farklı olmalarına karşın tek bir TCP/IP protokol kümesi ile birbirleriyle iletişim kurabilmektedirler. Teknik açıdan bakıldığında, TCP/IP ve Internet hemen hemen aynı anlama gelmeye başlamıştır.

Internet mimarisi katmanlı bir yapıya sahiptir. Bu yapı OSI başvuru modelinde olduğu gibi yedi katman yapı yerine sadece dört katman ile tanımlıdır.  İletişim yapılması maksadıyla yapılan bütün işler dört katmana ayrıştırılmıştır. Her katmanda yapılacak görevler, protokol tanımlamaları yapılarak belirlenmiştir. TCP/IP bu protokollerin oluşturduğu kümeye verilen genel isimdir. TCP ve IP kendi başlarına birer protokol olarak sayılırken TCP/IP bu protokollerin oluşturduğu protokoller kümesine verilen adlandırmadır. TCP/IP dünya üzerindeki ticari ve araştırma amaçlı birçok ağ ortamında yaygın olarak kullanılmaktadır. Küme içerisindeki bütün protokol tanımları açık olup herkes tarafından serbest bir biçimde kullanılabilmektedir.

Makalenin devamı için Dr. Cebrail Taşkın ile irtibata geçiniz.