Next Genaration Optical Networks: An overview of MPLS, MPLmS, GMPLS and IPoWDM

GELECEK NESİL OPTİK AĞLAR: MPLS, MPLmS, GMPLS ve IP OVER WDM’E BİR BAKIŞ

İnanılmaz boyutlarda artan Internet trafiğini elektronik ağlarda taşımak gittikçe zorlaşıyor. Şu anki pazar araştırmalarının sonuçlarına bakılırsa ağ kapasitesinin her sene üç katına çıkmasını beklemek yanlış olmayacaktır. Böyle bir trafik yükünü fiber-optik kablolar ile omurgada ancak optik ağlar taşıyabilir.

Saç telinden daha ince bir fiber-optik kablo bugün tüm dünyadaki Internet trafiğini taşıyacak kapasiteye sahiptir. Optik ağlar ilk önce elektronik ile bağımlı olarak gelişti. SONET/SDH standartları optoelectronics’in ürünleri olarak ortaya çıktılar. Bu bağımlılığın nedeni, optik sinyallerin belli mesafelerde elektronik sinyallere dönüştürülüp, kuvvetlendirilip yeniden gönderilmesi zorunluluğu idi. Daha sonra enjekte edilmiş (erbium doped) lazerlerin keşfi ile tamamen optik ağlar mümkün hale geldi.

Yakın gelecekte Telekom şirketleri bilgisayar ağı omurgalarını optik ağlar ile değiştirecekler. Kullanıcıların terminallerinden çıkan elektronik Internet trafiği optik sinyallere çevrilecek. Gönderilen trafik hangi protokol ile gönderilmiş olursa olsun sinyaller lazer sayesinde çok uzun mesafelere taşınacak. WDM (Wavelength Division Multiplexing) ile gönderilen trafik dalga boyuna (wavelength) göre varış noktalarına gönderilecek. Optik ağlar çok uzun mesafeler ya da ağların omurgası haricinde yerleşimin yoğun olması dolayısıyla Internet trafiğinin yüksek olduğu metropolitan ağlarda da kullanılacaktır.

Makalenin devamı için Dr. Cebrail Taşkın ile irtibata geçiniz.