Kitap Hakkında Yapılan Yorumlar

Dr. Paul Doany, Türk Telekom Genel Müdürü

We need to stay uptodate, with the exponential rate of change we are experiencing. Well done Cebrail!

Fatih Mehmet Yurdal, Bolt&Yurdal Consulting, BTK Kurucu Başkanı, Eski Türk Telekom CEO

Dr. Cebrail Taşkın’ın ‘Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon’ isimli kitabı, ‘ağ teknolojileri’ alanında Türkçe yazılmış az sayıdaki kaynak kitaptan birisidir. Bu alanda bilinmesi gereken her turlu bilgi oldukça detaylı bir şekilde kitapta yer almakta. Ağ teknolojileri ile bunların iletiminde kullanılan telekomünikasyon sistemlerini, tarihçelerinden başlayarak günümüze kadar inceleyen, okuyucusuna çok değerli bilgileri sunan kitap, bu konuyla ilgili olan herkese, özellikle de üniversite eğitimini bu konularda yapmakta olan öğrencilere yararlı bir kaynak teşkil etmekte. Günümüz sosyal hayatinin vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri olan bilgi teknolojileri ve haberleşme sistemleri ile ilgili merak edilen birçok konuya ışık tutan kitabin yazarı Dr. Cebrail Taşkın’ı uzun soluklu bu çalışmasından dolayı tebrik ediyorum.

Dr. Tayfun Acarer, Internet Geliştirme Kurulu Başkanı, Eski BTK Başkanı

“Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon” kitabı, bu sektörde hizmet veren farklı konumlardaki teknik personelin yaptıkları çalışmalarda her zaman baş vurabilecekleri bir kaynak niteliğini taşıyor. Özellikle Yeni Nesil Ağlar, Kablosuz Optik Haberleşme, MPLS, GMPLS, IP over WDM vb. yeni nesil sistemlere geniş yer verilmesi, bu kitabın kısa sürede çok yararlanılabilecek bir eser olma potansiyelini artırmaktadır.

Taha Yücel, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkan Vekili, Üst Kurul Üyesi

Nitelikli genç beyin gücümüzle yüksek katma değer üretebileceğimiz iki öncelikli alan bilişim ve telekomünikasyon teknolojileri alanlarıdır. Cebrail Taşkın’ın hazırladığı bu güzide eser gençlerimizin yetişmesine önemli katkı sunacaktır.

Yorgo Ionnidis, Türkcell Lifecell Ventures Genel Müdürü

Ağ ve Telekomünikasyon teknolojilerindeki gelişmeleri, ilk telefon şebekesi ve ilk bilgisayar ağından bugüne kadar detaylı ele alan ‘Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon’ Kitabı, aynı zamanda ‘gelecek nasıl ağlar’ konuları ile geleceğe de ışık tutuyor. Yeni baskısında Nesnelerin İnterneti, sosyal ağlar, büyük veri ve Dijital Dönüşüm konularını da ele alan kitap, Dijital Dönüşümü gerçekleştirmek isteyen şirketlere rehber olacak mahiyette özgün bilgiler içeriyor. Bütün bunlar göz önüne alındığında sektöre yön veren, yol gösteren değerli bir başucu kitabı. Tebrikler Cebrail Taşkın.

Prof. Dr. Mustafa Alkan, Havelsan Yönetim Kurulu Üyesi, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi

Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon kitabı, bilişim alanında hem teorik hemde uygulama açısından çok kıymetli ve özenle seçilmiş içeriğiyle önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Her sayısında güncellenen içeriğiyle. Telekomünikasyon alanında çalışma yapan akademisyenler, öğrenciler ve mühendisler için kıymetli bir eserdir. Yazarımıza teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyorum.

Prof. Dr. Ertuğrul Karaçuha, İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü Müdürü

Ülkelerin gelişim sürecine baktığımızda, 1700’lü yılların sonlarından itibaren buhar gücü ve sonraki dönemlerde de elektrik enerjisi ve elektronik robotlar üretim sürecine katılmıştır. Bir ülke bu süreçlere ne kadar katılıp entegre olabiliyorsa rekabet gücü, dolayısıyla halkının refah düzeyi de o derecede artmaktadır. Günümüzde de akıllı robotlar, simülasyonlar, yazılım entegrasyonları, nesnelerin interneti, siber güvenlik, bulut bilişim, eklemeli üretim, zenginleştirilmiş gerçeklik, büyük veri ve analizi gibi konu ve kapsamları içeren endüstri 4.0’dan yoğun bir şekilde bahsedilmekte ve bu süreçlerde etkin olabilmek çabası sürdürülmektedir. Bütün bu sayılan faktörlerde var olabilmek telekomünikasyon ve ağ teknolojilerine hem hâkim olmak hem de etkin kullanım kabiliyeti kazanmak çok önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Dr. Taşkın’ın 4. Baskısı çıkan “Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon” kitabı önemli bir boşluğu dolduracaktır. Okuyanlara değerli katkılar sağlayacağına inanıyorum.

Prof. Dr. Mustafa Ergen, İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Telekom Teknoloji Başdanışmanı

Haberleşmenin yeniden tanımlandığı ve hayatımıza genişleyerek girdiği günümüzde Dr. Taşkın’ın eserini, ülkemiz için bir başlangıç kaynağı olarak değerlendirmeliyiz.

Cabir Bilirgen, Kişisel Verileri Koruma Kurumu İkinci Başkanı, Eski Haberleşme Genel Müdürü

Kitabın ilk baskısını aldığımda konu hakkında yazılmış en kapsamlı kitap hem de Türkçe bir kaynak, Okullarda okutulmalı demiştim.  Haklı çıktım bu kadar sürede dördüncü baskısı çıktı. Kutluyorum.

Murat Pehlivan, ICT Media Dergisi

Geride bırakacağınız en güzel miras bilgi olsun… Dergimizin sektöre kazandırdığı kıymetli yazarlarımız var. Sektörümüzle ilgili teknik konularda makaleler yazıp, üniversiteler ve Telekomünikasyon sektörü için ciddi bir kaynak oluşturan, dergimiz yazarlarından Dr. Cebrail Taşkın’ın ‘Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon’ kitabı 4. Baskısını gerçekleştirdi. Pusula yayıncılıktan çıkan ve elektronik ortamda ‘kitapyurdu.com’ sitesinden de temin edilebilen güncellenmiş ve genişletilmiş yeni baskı, Haberleşme sistemlerinin temelleri, network teknolojileri, yeni nesil ağlar, siber güvenlik, dijital dönüşüm ve uluslararası standartlarla ilgili çok güzel bir kaynak eser olmuş.

Füsun Nebil, Turk-Internet.com

Elinizdeki kitap ülkemizdeki teknik kitaplar arasında en önemlilerinden birisi. İçeriğin doluluğu bir yana gerek bilgi işlem direktörlüğü, gerekse teknoloji gazeteciliği sırasında, en çok eksikliğini duyduğum konu; yeterli sayıda Türkçe kitap olmamasıydı. Maalesef az sayıdaki teknik uzmanımız kitap yazmayı beceremiyor ya da düşünemiyor. Oysa bilgilerimizi aktarmak hepimizin görevi olmalı. Dr. Cebrail Taşkın’ın kitabı, Türkçe içeriği, ülkemizin en büyük şirketindeki tecrübelerle birleştirildiği için daha da önemli.  Konusunu araştıran, geliştiren, çalışkan, dobra ve alçak gönüllü kişiliği ile de her zaman takdir ettiğim Dr.Taşkın’ın kitabı çok önemli bir boşluğu dolduruyor.

Musa Savaş, Bilişim Medyası Derneği Başkanı, Para Dergisi Yazarı

Bilişim ve Telekom ile ilgili her içerik beni heyecanlandırır. Bu içerik eksiksiz bir kitap olmuşsa heyecanım kat be kat artar. Hele bir de bu kitap dördüncü baskısını yapıyorsa heyecanımı tarif edemem. İşte Cebrail Taşkın’ın yazdığı “Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon” kitabı bana bu duyguları yaşattı. İçeriği ile gerek teknik insanları gerekse de akademi dünyasını kavrayan bu kitabı konuyla ilgiliyseniz kitaplığınızda mutlaka bulundurun.

Hayrettin Özaydın, Telekomünikasyon Uydu ve Yayıncılık İş İnsanları Derneği (TUYAD) Başkanı

Türkiye’de Telekomünikasyon sektörü için bir şans olan Dr. Cebrail Taşkın’ın sektöre kazandırdığı önemli bir eser. Klasik tamirciden en üst akademisyene kadar hitap eden ve sadece teoriden ibaret olmayan, günlük hayattaki uygulama esaslarını da anlatan, mutlaka okunması gereken bir kitap.  

Aydın Çamlıbel, Filbox Genel Müdürü, Eski Vodafone ve Türk Telekom Satış Genel Müdür Yrd.

Üniversitelerde ve ilgili eğitim kurumlarında kaynak olarak kullanılabilecek ve Telekomünikasyon dünyasına adım atmakta olanlar içinde bu alanda uzmanlaşanlar için de başucunda bulundurması gereken kılavuz kitap; eline sağlık Cebrail. 

Bülent Kutlu, CDO Turkey Kurucusu

Bilgi ve iletişim çağında Telekomünikasyon altyapılarını ve servislerini bilmek çok önemli. Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon kitabı bu minvalde çok önemli bir eksiği dolduruyor, okuyucularına bu alandaki her türlü bilgiyi A’dan Z’ye sunuyor. Bununla birlikte özellikle bu son baskıda eklenen Dijital Gelecek bölümü ile adeta geleceğe ışık tutuyor.

İsmail Bayazıt, TheBrandAge Dergisi

Telekomünikasyon ile ilgili her türlü bilgiye ulaşabileceğiniz, emsali olmayan bir kitap. Telekomünikasyon altyapıları ve servisleri detaylı ele alınmış. Yeni baskısında detaylı ela alınan Dijital Dönüşüm, Nesnelerin İnterneti, Sosyal Ağlar ve Big Data bölümleri tüm iş dünyasına rehberlik edecek bilgileri içeriyor. Bu alanda çalışan ya da öğrenim gören herkese tavsiye ederim.

Fazlı Köksal, Telekomcular Derneği Başkan Yardımcısı

Ülkemizde Telekomünikasyon Sektöründe çalışan mühendisler konularını bilir, uygular, üretir. Ama yazmaktan, dokümantasyon hazırlamaktan haz etmezler. Yazanların önemli bölümü de bilgilerini konuya meraklı geniş kitlelerin anlayacağı şekle getiremezler. Telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri konusunda yazılmış kitapların sayısı konuya ilgi duyanları tatmin etmekten uzaktır. Az sayıdaki yazan-yazabilen Mühendislerimizden biri de Türk Telekom’dan yetişti. Dr. Cebrail Taşkın, “Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon” konusunda, yalnız mühendislerin ve teknik elemanların değil, konuya meraklı herkesin anlayabileceği bir eser kaleme almış. Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon adıyla yayınlanan kitapta, Cebrail Taşkın, akıcı, sade ve kendine özgü üslubu ile aşağıdaki konuları yalın bir şekilde kaleme almış.  Dr. Cebrail Taşkın’ın bu eserini konuya ilgi duyan herkese tavsiye ediyor, aynı üretkenliğinin gelecekte de devam etmesini, sektördeki yazan-yazabilen mühendis sayısının da artmasını temenni ediyorum.

Prof. Dr. Osman Sevaioğlu, ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi

Değerli Meslektaşım Dr. Cebrail TAŞKIN’ın “Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon” başlıklı kitabının 4. Baskısının ilk örneği masamda duruyor. Tüm çabalarımıza rağmen, sektör ile akademik hayatın bir türlü yan yana getirilemediği, camiada bu özellikleri aynı anda taşıyan kişilerin son derece az sayıda olduğu malumdur. Sektör ile akademik hayatın yan yana getirilmesindeki zorlukları bizzat yaşayan birisi olarak, diyebilirim ki, Dr. Cebrail TAŞKIN bu özelliği taşıyan son derece nadir, önemli insanlardan biridir.

Bir kitabın değeri onun gerçeklerle, yani, sektörle olan ilişkisi ile artar ve okuyucu bu ilişkiden o ölçüde yararlanır ve konunun gerçek yüzünü görme fırsatını elde eder. Öte yandan, kitabın yazarının sektörle ilişkisinin olabilmesi için ise, öncelikle onu sektörün kabul etmesi ve içine alması gerekir. Bu aslında sektörün kültürel yapısı nedeni ile hiç de kolay değildir. İşte Dr. Cebrail TAŞKIN iletişim sektöründe kabul edilmiş, Türk Telekomünikasyon A.Ş. (T.T.A.Ş.)’ye uzun yıllardır hizmet etmiş ve Genel Müdür Yardımcılığına kadar yükselmiş, aynı zamanda Üniversitede akademisyen olarak da görev yapan başarılı bir meslek mensubudur.

“Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon” bu ölçülerle değerlendirildiği zaman, son derece değerli, camiada örneği olmayan meslek mensuplarının rafta değil, ellerinde tutacakları nadir bir kitaptır. Kitabın meslek camiasına hayırlı olmasını diler, Değerli İnsan Cebrail TAŞKIN’a bundan sonraki mesleki ve akademik hayatında başarılar dilerim.

Prof.Dr. Taşkın Koçak, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi

Ağ teknolojileri ve telekomünikasyon alanlarında gerek özel sektördeki çalışmaları ile gerekse üniversitede ders vererek ülkemize değerli katkıları olan değerli dostum Dr. Cebrail Taşkın yazmış olduğu kitap ile bu alanlara olan katkılarını taçlandırdı. Önceki baskısı ile en iyi kitap ödülü alan ve 4. baskısı ile içeriği daha da güncellenmiş ve genişletilmiş bu kitabı, haberleşme sistemleri, ağ teknolojileri ve telekomünikasyon alanlarında ilerlemek isteyen herkese kaynak kitap olarak öneriyorum.

Prof. Dr. Ayhan Erdem, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi

Bu alanda iyi düzenlenmiş yazılmış kitap pek yok. Bu anlamda büyük bir açığı kapatıyor. Şimdiden hayırlı ve bereketli olsun.  Çok hayırlı bir hizmet. Tebrik ederim. Bu alanda ders veren tüm hocalarımıza ve öğrenim gören öğrencilerimize tavsiye ederim.

Doç. Dr. Çağrı Güngör, Abdullah Gül Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı

Haberleşme ve ağ teknolojileri ile ilgili her türlü bilgiye ulaşabileceğiniz benzersiz bir kitap. Yeni nesil telekomünikasyon altyapılarını öğrenmek ve bu konularda çalışmak isteyen herkese tavsiye ederim.

Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Evirgen, İstanbul Üniversitesi, Dekan Yrd.

Telekomünikasyon sektöründe çalışan ve öğrenim görenler için eşi olmayan bir kitap. Kitap hem akademik hem de pratik bilgileri içeriyor, sektörde işe yeni başlayan mühendislerin ve bu alanda öğrenim gören tüm öğrencilerimizin mutlaka okumalarını tavsiye ederim.

Dr. Zafer Arıcan, ODTÜ Teknokent

Türkçe Teknoloji literatüründe eksikliğini çok hissettiğimiz özgün, kapsamlı, aynı zamanda kolay anlaşılır bu kitabı bize sunduğu için ve literatüre yaptığı bu büyük katkı için Dr. Cebrail Taşkın Bey’e sonsuz teşekkürler! 

Dr. Ahmet Serdar Tan, MEF Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi

Temel telekomünikasyon sistemlerinden yeni nesil sistemlere uzanan kapsamlı, güncel ve akıcı içeriği ile telekomünikasyon sektörü çalışanları, üniversite öğrencileri ve akademisyenler için eşsiz bir kaynak.

Atıf Ünaldı, IPTV Derneği Başkanı,

Derneğimizin üyeleri arasında en çalışkanlardan biri olan Dr. Cebrail Taşkın’ın bu çalışması, sektörün başucu kaynaklarından biri olabilme niteliğinde. Yıllardır başucu kaynaklarının bir ülkenin biliminin gelişmesinde önemli bir kategori olduğunu her yerde iletirim. Bu nedenle Cebrail Taşkın’ı güzel çalışması için kutluyorum. Gelecekte bu ülkenin iletişim teknolojileri üretmesinde bunun iyi bir girişim olduğunu görmeyi umuyorum. Eline sağlık Cebrail.

Doğan Özmen, Türk Telekom Akademi Grup Müdürü

Sürekli değişim ve dönüşüm içerisindeki telekomünikasyon sektörünün güncel değişimlerini de takip edip özetleyen değerli bir kaynak. İlgilenen herkese tavsiye ederim.

Aygül UMAÇLI, Telekomünikasyon Sektörü Satış Yöneticisi

Teknik geçmişi olmayan kişilerin bile rahatlıkla anlayabileceği, tüm detayların adım adım açıklandığı, temposu hızlı bir kitap. Sektörde çalışmayı düşünen hiç kimse bu kitabi okumadan işe başlamamalı!