Kablosuz Optik Ağlar (Free Space Optics)

FSO (Free Space Optics) teknolojisi ile kablosuz, uçtan uca, protokol transparan genişbant veri iletişimi sağlamak mümkündür. FSO teknolojisiyle, fiber kablolama ile  ulaşılabilen gigabit hızlarına, kablosuz olarak ulaşılabilmektedir. Birbirini gören iki noktaya (Line of Sight) yerleştirilen optik cihazlar ile laser ışınlarını kullanarak kablosuz veri transferi sağlanır.

Free Space Optics’in çıkış noktası birçok teknolojinin çıkış noktası gibi askeri amaçlıdır. Ronald Reagan zamanı Amerika’sında tasarlanan ve dünya dışı saldırıları engellemek amacı ile Yıldız Savaşları projesi içinde geliştirilen iletişim projesi Lasercom ilk Free Space Optics örneğidir. Uzay ve yer arasındaki 2000 Km’lik mesafede %100 güvenli ve hızlı bir iletişim gerçekleştirmek amacıyla tasarlanan cihazlar birbirine gönderdikleri laser ışınları ile 2,5 Gbps’lik veri iletişimini sağlamıştır.

Yıldız Savaşları Projesi (Lasercom) rafa kaldırılmasını takiben 1996 yılında Free Space Optics teknolojisi ticari amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır. Başta British Telecom olmak üzere pek çok telekomünikasyon ve yüksek bantgenişliği ihtiyacı bulunan kurumlar tarafından kullanılan bu teknolojinin, dünyada yaygın bir kullanımı olduğu bilinmektedir.

Makalenin devamı için Dr. Cebrail Taşkın ile irtibata geçiniz.