IP TV ve Dünyadaki Uygulamaları

Uzak mesafeler arası haberleşme elektronik ortamda ilk defa yaygın olarak telgraf ile yapılmaya başlanmış daha sonraları geliştirilen sistemlerle, sesle haberleşme gündeme gelmiş, ilk önceleri analog santraller ve transmisyon ortamı üzerinden daha sonra gelişen teknoloji ile beraber dijital sistemler üzerinden ses haberleşmesi tüm dünyada vazgeçilmez bir ihtiyaç olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde xDSL, Metro Ethernet, GE, WLAN, WiMAX, Ethernet/SDH, DWDM erişim ve transmisyon teknolojilerinin gelişmesi, sunulan band genişliği imkanlarını arttırmıştır. Bununla birlikte, IP paketlerinin taşıdığı veri türünün (ses, video, data) anlaşılarak trafik önceliklendirme (IP QoS, DiffServ, CoS ) yapılabilmesine olanak tanıyan teknolojilerin geliştirilmesiyle internet altyapısını oluşturan IP omurga üzerinden gerçek zamanlı olsun olmasın her türlü verinin iletilebilmesi mümkün hale gelmeye başlamıştır.

Bu gelişmelere ilave olarak, IP multicast  ve veri sıkıştırma teknolojilerinin gelişmesi, özellikle gerçek zamanlı uygulamalarda band genişliğinin ve sistem kaynaklarının verimli bir şekilde  kullanılmasına imkan vermektedir.

TV kanallarının IP paketlerine dönüştürülerek bir data networkü üzerinden son kullanıcıya ulaştırılması düşüncesi televizyonu sadece yayınları alan bir cihaz olmaktan çıkarmış televizyonu interaktif çok fonksiyonlu bir cihaz haline getirmeye başlamıştır. Bu düşünceyle beraber Telekom Şirketleri, Kablo TV ,uydu yayını gibi interaktif olmayan  ya da çok düşük seviyede etkileşime izin veren yayınlara alternatif olarak IP TV servisi  sağlamaya başlamışlardır.

Makalenin devamı için Dr. Cebrail Taşkın ile irtibata geçiniz.