GSM

(Global System for Mobile Communication)

GSM, ‘Mobil İletişim İçin Küresel Sistem’ anlamına gelen bir cep telefonu iletişim protokolüdür. Önceleri Avrupa Telekomünikasyon Standartlar Komitesi’nin Groupe Spéciale Mobile (Mobil İletişim Özel Grubu) isimli alt kuruluşunun ismini taşıyan GSM, daha sonraları sistemin küresel bir çapa ulaşmasıyla yeni adıyla anılmaya başlanmıştır.

1980’li yılların başlarında, Avrupa ülkelerinde birbirinden farklı ve uyumsuz sistemler bulunmaktaydı. Avrupa Birliği fikrinin yaygınlaşmasıyla kullanışlı bir sistemin standartlaştırılması gerekliliği doğdu. Bu doğrultuda 1982 yılında CEPT (Conference Europeenne des Postes et Telecommunications) adlı bir grup kurularak, Batı Avrupa için ortak bir mobil sistem ortaya konulmasına ön ayak olundu. 1989 senesinde ETSI (European Telecommunications Standards Institute) kuruldu ve çalışmalar Alman-Fransız ortaklığıyla “Groupe Spécial Mobile” adı altında sürdürüldü. Groupe Spéciale Mobile grubunun oluşturduğu sisteme de GSM adı verildi. 1992 yılında Almanya ve Fransa’da ilk GSM sistemi hizmete verildi.

GSM 900, GSM 1800 ve GSM 1900 olmak üzere 3 çeşit GSM sistemi mevcuttur. Bu üç sistem sırasıyla 900, 1800 ve 1900 MHz frekans bölgelerinde çalışmaktadır. GSM 1800 ve 1900’ün taşıma kapasitesi daha yüksek olduğu için genellikle şehirleşmenin yoğun olduğu bölgelerde kullanılır. GSM 1900 ise sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılmaktadır.

Makalenin devamı için Dr. Cebrail Taşkın ile irtibata geçiniz.