Genelleştirilmiş Çoklu Protokol Etiket Anahtarlama

Genelleştirilmiş Çoklu Protokol Etiket Anahtarlama (Generalized Multiprotocol Label Switching, GMPLS), Çoklu Protokol Lamda Anahtarlama (MPλS) olarak da bilinir [16]. Internet Engeenering Task Force ( IETF)’nin Ortak Kontrol ve Yönetim Düzlemi (Comman Control and Management Plane) çalışma grubu, çoklu şebeke katmanlarının, yeni TDM ve optik hizmetlerini desteklemesi amacıyla MPLS protokollerini genişletti. Bu kavram başlangıçta ‘MPλS’ olarak isimlendirilmesine rağmen, günümüzde ‘Genelleştirilmiş MPLS’ olarak isimlendirilmektedir.

MPλS, orijinal olarak, IP ve WDM katmanlarının birleştirilmesi ile birlikte dalga boyu anahtarlamayı mümkün kılıyordu. Daha sonra IETF, Lamda ile sınırlandırılmış MPλS iskeletini, genelleştirilmiş MPLS aracılığıyla çoklu katmanlara genişletti. Bu sayede paket anahtarlama, zaman-bölmeli çoklama (TDM) anahtarlama, lamda anahtarlama ve fiber anahtarlama gibi, birden fazla anahtarlama çeşidini destekleyen bir yapı oluşturuldu.

GMPLS sadece paket anahtarlama yapabilen cihazları değil aynı zamanda, TDM ve dalga boyu anahtarlama işlemini gerçekleştiren cihazları da destekleyen çoklu platform kontrol düzlemi teknolojisidir. GMPLS, optik etiket anahtarlamaya benzer olarak, veri düzleminden kontrol düzleminin mantıksal olarak ayrılmasına göre tasarlanmıştır.

Makalenin devamı için Dr. Cebrail Taşkın ile irtibata geçiniz.