Çoklu Protokol Etiket Anahtarlama

MPLS’in kökleri tarihsel olarak, Toshiba’nın hücre anahtarlamalı yönlendirmesi, Ipsilon’un IP anahtarlaması, IBM’in Birleştirilmiş yol tabanlı IP anahtarlaması (Aggregate Route-based IP Switching-ARIS) ve Cisco’nun etiket anahtarlamasına dayanmaktadır [1].

Katman 2 anahtarlama hızının katman 3’e taşınması, kontrol/yönetim güçlükleri ve ölçeklenebilirlik gibi ATM üzerinden IP (IP over ATM) uygulamalarındaki problemlerin çözümü, katman 2 teknolojilerinin desteklenmesi ve çoklu ortam (multimedya) uygulamaları için gerekli QoS’in sağlanması maksadıyla çok sayıda firma tarafından çalışmalar yürütülmüştür. Bu çalışmaların sonucu çok hızlı işlem sağlayan ATM-temelli anahtarlama ile yönlendirme işlemi uygulayan Internet’in IP-temelli ağ katmanı arasında bir birleşmenin sağlanmasının gerekliliği ortaya çıkmıştır.

IETF, bu alanda bir standart oluşturmak üzere resmi olarak 1997’de toplandı ve ATM’in üstün özellikleri (hızlı, kolay iletim) ile IP’nin üstün özelliklerinin (her yerde bulunan, ölçeklenebilirlik, esneklik) birleştirilmesini amaçlayan, etiket anahtarlama teknolojisini referans gösteren ‘Çoklu Protokol Etiket Anahtarlama’yı (MPLS) kabul etti.

Makalenin devamı için Dr. Cebrail Taşkın ile irtibata geçiniz.