BT’nin 21. Yüzyıl Network Projesi

Telekomünikasyon alanında şimdiye kadar gerçekleştirilen en önemli, en geniş ve en kapsamlı yatırım olan 21CN Network projesi, telekomünikasyon şirketlerine yeni nesil hizmetler sunma imkanı verecek, büyük tasarruf sağlayacak bir projedir.

BT tarafından İngiltere’de uygulanan 21 CN, mevcut 30 milyon abone hattının kullanımına son verilmesinin ve yeni yapıya aktarılmasını, var olan ve geleceğe dönük hizmetlerin tek bir IP şebekesi üzerinden gerçekleştirilmesini hedefliyor. İngiltere’de 10 milyar Pound’a mal olacak sistem önümüzdeki 3 yıl içerisinde tamamlanacak ve BT’ye 2008/09 yılı itibariyle yılda 1 milyar Pound civarında tasarruf sağlaması beklenmektedir.

21 CN ile oluşturulacak yeni nesil şebeke ve sistemler komünikasyon sağlayıcıların daha yenilikçi hizmetler sunmasına, hızlarını arttırmasına ve müşterilerine sundukları hizmetleri geliştirmesine olanak verirken, önemli oranda tasarruf da sağlayacak. BT’nin yeni geliştirdiği iş modelinin, komple BT 21 CN’ye dönüşüm hizmetleri ile tüm dünyadaki komünikasyon sağlayıcılara, ilk denetim ve danışmanlıktan yeni nesil şebekelerin tam kapsamlı tamamlanması ve işletilmesine kadar birçok çözüm sunması beklenmektedir.

Makalenin devamı için Dr. Cebrail Taşkın ile irtibata geçiniz.