Bilgi ve İnternet Güvenliği

Dosya ve yazıcı paylaşmak amacıyla kurulmaya başlanan bilgisayar ağları, günümüzde elektronik ticaret, kaynak tarama ve araştırma, elektronik posta, ses ve görüntü transferi, video-konferans, enteraktif bankacılık, uzaktan eğitim v.b. birçok uygulamanın yapıldığı yüksek hızlı ve geniş alana yayılan uygulamalar haline gelmiştir. Internet’in yaygınlaşması ve kullanımın hızla artması, farklı alanlardaki uygulamaların internet üzerine taşınmasına ve Internet üzerinden taşınan veri trafiğinin artmasına neden olmaktadır. Bir zamanlar ağlardaki veri trafiğinin %80’i yerel ağlarda, %20’si geniş alan ağlarda iken günümüzde bu oran tersine dönmüş bulunmakta ve trafiğin çok büyük bir kısmının geniş alanda dolaştığı gözlenmektedir.

Internet ile birlikte veri trafiğindeki artış, Internet üzerinden verilen uygulamaların çeşitliliğini artırmıştır. Bu durum, bilgisayar ağlarının yüksek hızlı, genişleyebilir bir donanım altyapısına sahip olmasının yanı sıra, sağlam ve güvenli bir ağ altyapısına da sahip olması gereksinimini ortaya çıkarmıştır.

Internet Güvenliği ya da Bilişim Güvenliğinin önemi, ülkemizde her geçen daha da iyi anlaşılmaktadır.  Birçok Bilgi İşlem Yöneticisi bu konunun ehemmiyetinin farkında ve gerekli yatırımları yapmaktan kaçınmaz iken, kimi Bilgi İşlem yöneticileri de kaynak kıtlığı ve uzman personel eksikliği gibi nedenlerle gerekli tedbirleri almakta gecikmektedir. Evimize hırsız girene kadar gereken emniyet tedbirlerini almak çoğumuzun aklına gelmez. Ne zaman bir hırsız gelir ve evinizden kıymetli eşyalarınızı götürür, size zarar verir, o zaman kapıyı ve kilit sistemini değiştirir, alarm düzeneğini dâhil akla ne gelirse her türlü güvenlik tedbirini alırız. Kurumunuza/İşyerinize henüz bir saldırı olmamışken, internet sayfanız hack’lenmemişken, önemli e-mailleriniz birileri tarafından çalınmamış iken, Ağınız ne kadar güvenli? Ağınızda güvenlik açıkları var mı? Bu güne kadar hangi güvenlik tedbirlerini aldık, hangilerini alamadık? Bunları bir bir gözden geçirelim.

Bu makale; Bilgi Güvenliğindeki temel kavramların anlaşılması ve pekiştirilmesi, sağlıklı bir güvenlik altyapısının sağlanabilmesi için gereken temel bilgileri içermektedir.

Makalenin devamı için Dr. Cebrail Taşkın ile irtibata geçiniz.